NİÇİN HAPPY PLACE TO WORK SERTİFİKASI

Happy Place to Work Sertikası kuruluşunuzun çalışanlarına gerçekten önem verdiğinin kanıtıdır.

Gelişme

Kuruluşunuzda anlamlı değişiklikleri ancak güçlü bir içgörüye sahip olduğunuzda gerçekleştirebilirsiniz. Araştırma sonuçları, kültürel dönüşüm için odak alanlarını doğru belirlemenize ve ileriye dönük yol haritası oluşturmanıza ve uygulamanın etkilerini ölçmenize yardımcı olur.

Bilgi Paylaşımı

Happy Place to Work yolculuğu sizi özel bir topluluğun parçası yapar. Mutlu çalışan deneyimleri yaratmaya kendini adamış diğer kuruluşlarla aynı platformada bir araya getirir. Bu sayede, sektör liderlerinin insan yönetimi uygulamaları ve mutluluğu sürdürme becerilerinden yararlanabilirsiniz.

İşveren Markası

Happy Place to Work sertifikası, yetenek savaşlarının yaşandığı günümüzde kurumunuzu ön plana çıkarmanın en etkili yoludur. Sertifikamızla, işveren markanızı mutlulukla özdeşleştirme, insan merkezli kültürünüzü vurgulama şansı yakalayabilirsiniz.

İçgörü

Çalışanlardan aldığınız geri bildirimi Türkiye’nin En Mutlu İşyerleri ile karşılaştırarak size sunuyoruz. Çalışanlarınızın yaşadığı iş deneyimini görmek, güçlü ve iyileştirmeye açık alanlarınızı doğru anlamanızı ve kaynaklarınızı etkili kullanmanızı sağlar.

38%

daha üretken

Bağlı çalışanlar, diğer çalışanlara kıyasla %38 daha üretkendir.

2X

dah fazla yıllık kar

Yüksek bağlılığa sahip ekiplerden oluşan şirketler 2 kat karlılıkla çalışabiliyorlar.

58%

daha az işten ayrılma

Yüksek bağlılığın olduğu şirketlerde işten ayrılma oranı %58 oranında düşük olduğu gözleniyor.

Süreç nasıl işliyor?

Basamak 1.
Araştırmaya
katıltılın

Wellbeing Index’i tüm çalışanlarınıza ya da belirleyeceğimiz örnekleme uygulayalım.

Basamak 2.
"En iyi" uygulamalarınızı
paylaşın

HR Check formumuzu kullanarak şirketinizi benzersiz yapan en iyi uygulamalarınızı paylaşın.

Basamak 3.
En mutlu işyerleri
arasındaki yerinizi alın

Çalışanların mutluluğuna önem veren bir şirket olarak ön plana çıkın. 

In Progress statüsü 70-74 HPW puanı ile elde edilir ve “İyi Çalışan Deneyimi” seviyesini temsil eder.

1 Yıldız statüsü 75-79 HPW puanı ile elde edilir ve “Çok İyi Çalışan Deneyimi” seviyesini temsil eder.

2 Yıldız statüsü 80-84 HPW puanı ile elde edilir ve “Olağanüstü Çalışan Deneyimi” temsil eder.

3 Yıldız statüsü 85+ HPW puanı ile elde edilir ve “World Class Çalışan Deneyimi” seviyesini temsil eder.

Bilim Kurulu

Sıkça
Sorulan
Sorular

Genel Bilgi

Happy Place to Work Türkiye, şirketlerin çalışanlarına sağladıkları iş deneyimine göre akredite edildiği bir sertifika ve ödül programıdır.

Şirketlerin çalışan deneyimine ve insan odaklı çalışma kültürünü destekleyen uygulamalarına göre Happy Place to Work Listesini belirliyoruz. Ayrıca şirketlerden bu uygulamaların sürekliliğine dair kanıt sağlamalarını bekliyoruz.

Happy Place to Work sertifikası ve ödülü alan firmalar arasında her sektörde en yüksek puanı alanlar kendi sektörlerinde “Türkiye’nin En Mutlu İşyeri” unvanı ile ayırca listeleniyor. “Sektörün En Mutluları” listesi geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Capital Nisan 2023 sayısında yayınlanacak.

Happy Place to Work – 2023 ödüllerini araştırmadan 70 ve üzeri alan firmalar almaya hak kazanırlar. Ödüller 70-74 “İyi Çalışan Deneyimi”, 75-79 “Çok İyi Çalışan Deneyimi”, 80-84 “Olağanüstü Çalışan Deneyimi”, 85+ “World Class Çalışan Deneyimi” temsil edecek şekilde 4 farklı kategoriyi temsil etmektedir. Ödüller şirketlere işyerlerinde Bilim Kurulu üyeleri tarafından sunulur.

Wellbeing Index, kuruluşların çalışanlarının işleri hakkında nasıl düşündüklerini ve hissettiklerini anlamalarını sağlar. Akreditasyon programımız ve listelerimiz, mutlu işyerlerini ön plana çıkararak, söz konusu işyerlerinin üst düzey yetenekleri elde tutmalarına ve çekmelerine yardımcı olur.

Wellbeing Index anketi ve Culture Check Analizi’nde 70 ve üzeri puan alan şirketler Happy Place to Work sertifikası ve ödülü almaya hak kazanırlar.

Ücretsiz anket sonuçlarınıza erişmeye devam edeceksiniz ve çalışan bağlılığını iyileştirmeye yardımcı olacak raporları satın alma fırsatınız olacak. Şirket adınız herhangi bir listede yer almayacak ve gizli tutulacaktır. 

Akreditasyon Süreci

Tüm daimi çalışanlar (tam ve yarı zamanlı) ve sürekli taşeronlar ankete katılmalıdır. Mevsimlik, dönemlik hizmet sağlayıcılar kapsam dışı tutulabilir.

Artı veya eksi yüzde 5 hata payıyla yüzde 95 güven düzeyine ulaşmak için, şirketiniz için çalışan sayısına bağlı olarak aşağıdaki yüzdelere ankete katılım sağlamanız gerekir: 50 veya daha az çalışan = %85, 51 – 150 = %70, 151 – 500 = %50, 501 – 1.000 = %30, 1.001 – 3.000 = %15, 3.001 – 5.000 = %8, 5.000’den fazla = %5

Evet. Katılımcı tüm şirketler, genel ve boyut (başarı, gurur, güven) bazında yazılı anket puanları alacaktır. Benchmark ve interaktif detaylı rapor ise, çalışan sayısına göre ücretlendirilir.

Wellbeing Index kesinlikle gizlidir. Şirketler, çalışanların bireysel cevaplarına ulaşamazlar. Raporlar cevaplayıcıların kimliğini açığa çıkarmayacak şekilde ortalamalar şeklide sunulur. 4 çalışanın altındaki gruplar için rapor oluşturulmaz.

Happy Place to Work-2023 Listesine aday olmak ücretsizdir. Happy Place to Work akreditasyonu, ödül ve araştırma raporu için şirket büyüklüğüne bağlı olarak küçük bir katılım bedeli alıyoruz.

Anket çevrimiçi olarak uygulanmaktadır. Bunun için sizden çalışanlarınızın listesini alıyoruz ve anketi gönderiyoruz/link paylaşıyoruz. Çalışanlara online olarak ulaşılamadığı durumlarda anketi kağıt kalem ile de uygulayabiliyoruz.

Wellbeing Index anketi ve Culture Check Analizi’nden 70 puanı geçtiğiniz günden itibaren 2023 yılı sonuna kadar Happy Place to Work akreditasyonunu kullanmaya başlayabilirsiniz. Ödülü biilim kurlu üyelerimiz uygun olduğunuz bir gün ve saat diliminde size işyernizde takdim edecekler.

Siz de çalışanlarınıza mutlu bir iş deneyimi yaşatabiliyor musunuz?

İnsan odaklı kültürünüzü öne çıkarma, fark yaratan uygulamalarınızı paylaşma, çabalarınızı ödüllendirme ve başarıyı kutlama fırsatını kaçırmayın!

    We use cookies to give you the best experience. Cookie Policy