3.Parti Lojistik hizmetleri Borusan Lojistik

Sektör: Lojistik
Çalışan Sayısı: 1616
Kuruluş: 1973

ŞİRKET PROFİLİ

Bugün, arkamızda 3500 kişilik güçlü iş gücümüzle büyüme ve genişleme yolumuza devam ediyoruz.

Play Video

Avrupa’nın en büyük 3. dijital lojistik platformu olan eTA’yı geliştiren Borusan Lojistik, sektöründe dünya çapında hizmet vermektedir.

3.Parti Lojistik hizmetleri kapsamında; Borusan Lojistik eTA Platformu, komple, parsiyel ve özel dağıtım, milkrun, depolama ve üretim lojistiği, tedarik zinciri çözümleri ve araç lojistiği hizmetlerimiz bulunuyor. Tedarik zincirinin her halkasında müşterilerimizin talep ve ihtiyacına en uygun çözümleri geliştirip, gerçekleştirdiğimiz operasyonlarda müşteri ihtiyacına özel çözümler sunuyoruz.

Kamyoncu ve yük sahiplerini hiçbir aracıya gerek duymadan buluşturan Türkiye’nin ilk ve tek dijital lojistik platformu olan Borusan Lojistik eTA’da 156 bin kamyoncu kayıtlı ve 36 bin kamyoncunun telefonunda eTA uygulaması yüklü. Bu sayede 6 bin müşteri için aylık ortalama 40 bin sefer eTA Platformu üzerinden planlıyor ve gerçekleşitiriyoruz.

3.Parti Lojistik hizmetleri çatısı altında gerçekleştirdiğimiz Proje lojistiği hizmetleri kapsamında gemiz organizasyonu, proje danışmanlığı, ağır taşımacılık ve gemi yükleme, tahliye, liman sahası operasyonları, depolama, kapıdan kapıya taşıma, saha indirme ve stoklama hizmetleri ile sahada kurulum ve gümrükleme hizmetleri veriyoruz.

3. Parti Lojistik hizmetleri çatısı altında gerçekleştirdiğimiz Uluslararası Taşımacılık Hizmetleri kapsamında ise Borusan Lojistik olarak uluslararası taşımacılık alanında karayolu taşımacılığı, konteyner taşımacılığı, demiryolu ve multimodal taşımacılığı operasyonları gerçekleştiriyoruz.

Serdar Erçal - Genel Müdür

“Odağımıza insanı aldığımız ve Borusan değerlerini tüm çalışanlarımızda yaşatabileceğimiz bir çalışma ortamına sahibiz. Yatırımlarımızı, çalışanlarımızın gelişim ve kariyer yolculuklarını desteklemek, çalışma koşullarını en iyi şekilde sürdürmek, açık iletişim ve şeffaf paylaşım ortamlarında fırsat eşitliğini gözeterek çalışacakları bir kültür için sürdürüyoruz. Çevik çalışma yöntemini pandeminin başında başlattık. Online çalışma ortamıyla ekiplere dinamizm kazandırdık. Çalışanlarımız yeni bilgi ve beceri kazanımıyla kendilerini geliştirebildi. Çalışanlarımızın mutluluğunu sürdürülebilir kılmak için insana verdiğimiz değeri ve sürdürülebilirliği odak noktasına alan yönetim modelimiz ve stratejimiz doğrultusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Nasıl Kutladılar

En Mutlu İşyeri

Siz de çalışanlarınıza mutlu bir iş deneyimi yaşatabiliyor musunuz?

İnsan odaklı kültürünüzü öne çıkarma, fark yaratan uygulamalarınızı paylaşma, çabalarınızı ödüllendirme ve başarıyı kutlama fırsatını kaçırmayın!

    We use cookies to give you the best experience. Cookie Policy